2.sep. Kl.19:00
Å skrive seg gjennom livet | Kjersti A. Skomsvold | Kristin Vego
Peer Gynt, Ibsenhuset
Dørene åpner kl. 18.30
Vi åpner høstsesongen med to av Nordens mest markante forfatterstemmer:
Kjersti Annesdatter Skomsvold og Kristin Vego.
Hva skjer når livet setter premissene for skrivingen? Hvordan formes et forfatterskap av lesningen, av sykdom, av moderskap – og av samtalene med andre forfattere?
Kjersti Annesdatter Skomsvold er aktuell med Jeg skriver for å bli et menneske, en bok som springer ut av hennes litterære samtaler med noen av vår tids viktigste forfattere. Gjennom essays og refleksjoner undersøker hun hvordan lesning, skriving og møter med andre mennesker former både livet og litteraturen. Hun har tidligere skrevet åpent om hvordan skrivingen ble en måte å bearbeide erfaringene med alvorlig sykdom på, blant annet i Monstermenneske, og har i den senere romanen Barnet utforsket moderskapet.
Kristin Vego er aktuell med langessayet Kanskje det er mitt hjerte, der hun skriver om litteratur og moderskap. Da hun selv ble mor, opplevde hun at skjønnlitteraturen stoppet opp. I stedet vendte hun seg mot bøkene hun elsket, for å undersøke hva litteraturen kan gjøre – og hvordan lesningen kan åpne nye veier inn i skrivingen.
Denne kvelden møtes de til en samtale om lesing og skriving som livspraksis, om litterære forbilder, om kunsten å finne sin egen stemme – og om hvordan erfaringer fra livet finner veien inn i litteraturen.
Kjersti Annesdatter Skomsvold debuterte med Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg, som mottok Tarjei Vesaas’ debutantpris og ble en internasjonal suksess oversatt til en rekke språk. Hun har siden utgitt romaner, essays, dikt og barnebøker, og ble tildelt Doblougprisen i 2015.
Kristin Vego debuterte med novellesamlingen Se en siste gang på alt vakkert, som mottok både Tarjei Vesaas’ debutantpris og Bogforums debutantpris i Danmark. Romanen Sent på dagen befestet hennes posisjon som en av de mest interessante yngre forfatterne i Norden, og i 2025 ble hun tildelt Wassmo-stipendet.
Boksalg ved NORLI Arkaden.
Billettpriser (inkl billettavgift):
Ordinær: 250,-
LIS-medlem: 200,-
Student/ufør (mot gyldig bevis) 150,-
Foto (Skomsvold, Kjersti A.): Olve Sande
Foto (Vego, K.): Birgit Solhaug